Programjaink
Konkrét problémára keresel megoldást? Terápiára, mélyebb önismeretre, feltöltődésre vágysz? Esetleg a munkád során hasznosítanál egy nemverbális módszert? Böngéssz programjaink között és találd meg az élethelyzetednek megfelelőket!
Konkrét problémára keresel megoldást? Terápiára, mélyebb önismeretre, feltöltődésre vágysz? Esetleg a munkád során hasznosítanál egy nemverbális módszert? Böngéssz programjaink között és találd meg az élethelyzetednek megfelelőket!
Konkrét problémára keresel megoldást? Terápiára, mélyebb önismeretre, feltöltődésre vágysz? Esetleg a munkád során hasznosítanál egy nemverbális módszert? Böngéssz programjaink között és találd meg az élethelyzetednek megfelelőket!
Rövid (2-4 órás) csoportalkalmak, melyek feltöltődést kínálnak, kapcsolatba kerülhetsz másokkal, szabadon mozoghatsz vagy alkothatsz. Felfrissülhetsz, szerezhetsz magadnak egy kellemes napot és kipróbálhatod a módszert. Új érdeklődők és régi tagok egyaránt találkozhatnak itt, főként mozgásos és közösségi programokon.
Jellemzően egy előre jelzett témát járhatsz körbe a csoport többi tagjával közösen néhány alkalmon keresztül (1-10 alkalom, 4-7 óra). A módszer által kínált mozgásos és alkotó folyamatokat követően beszélünk az élményekről. Igyekszünk megérteni, hogy mit jelent neked egy-egy mozdulat, mi történt egy közös táncban, milyen érzéseket kelt benned egy elkészült alkotás.
Mindenki kerülhet olyan élethelyzetbe, amikor jól jöhet a segítség, hogy rálásson nehézségeire és keresse a továbbmozdulás lehetőségeit. Erre érdemes hosszabb időt szánni, hiszen személyiségünk is évek alatt alakult, időre van szükségünk a változásokhoz is. Indítunk ilyen céllal 1-2 éves csoportokat, illetve pszichológus, pszichoterapeuta tagjaink egyéni terápiákat is tartanak. Az egyéni terápia hossza függ az igényeidtől, 10 alkalmastól akár a több éves folyamat is lehetséges. Hogy neked, melyik lehet az adott helyzetben a megfelelő, azt egy személyes beszélgetés során át tudjuk tekinteni.
Képzésünk felkészít az IKT módszerével dolgozó csoportfoglalkozások tartására. A segítő szakmák bármely területén is dolgozzál, hasznos készségeket sajátíthatsz el ezen a képzésen. Megtanulhatod a módszer alapjait és gyakorlatot szerezhetsz a csoportvezetés terén is. A képzés elkezdésének előfeltétele, hogy részt vegyél egy másfél éves sajátélmény csoporton, melyet egyesületünk évente indít. A képzés nem akkreditált a pszichoterápiás módszerek között, a lezáráskor tanúsítványt adunk a sikeres IKT csoportvezető cím megszerzéséről.
Főként szakmai célcsoportoknak (segítő szakemberek, pedagógusok, képzők, ifjúsági szakemberek, pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek, stb.) szoktunk olyan eseményeket, fórumokat tartani, vagy szakmai eseményeken, konferenciákon részt venni, ahol megismerhetőek módszerünk adaptációs lehetőségei, főbb vezérmotívumai. Ezek jellemzően néhány órás személyes vagy online alkalmak.
Kényelmes, a mozgást lehetővé tévő ruhában és zokniban, vagy nagyon puhatalpú cipőben érkeznek meg a résztvevők egy nagyobb terembe. A program kezdetéig lehet mozogni, pihenni, beszélgetni a többiekkel. Kezdéskor középen egy körben találkozunk és a csoportvezetők felvezetik az alkalmat, elmondják miről lesz szó és megkérik a jelenlévőket, hogy osszák meg, hogyan érkeztek. Időt szánunk a megérkezésre, egyrészről meghallgatjuk egymást, másrészről bemelegítjük a testünket is – a szóbeli megosztás után így együtt mozgunk a közös térben. Többnyire két csoportvezető van, akik vezetik a folyamatot, az alkalom során instruálnak, facilitálják a beszélgetést, figyelik a csoportot. Az általuk vezetett mozgás nem csak a fizikai megérkezést, hanem az érzelmit is segíti. A mozgás segíti a test és az áramló érzések érzékelését. A bevezető, hangolódó rész után az alkalom fő témája felé fordul a csoport a vezetők által kínált különböző mozgásos és művészeti, kifejezést és alkotást lehetővé tévő gyakorlatok során át. A foglalkozás vezetett, de szabad teret kapnak a résztvevők arra, hogy elmélyedjenek az őket foglalkoztató témákban. Kutatjuk érzéseinket, viszonyulásainkat, melyek kifejeződnek mozdulatainkban, kapcsolódásainkban, rajzainkban és a többi művészeti ág alkalmazása során. A foglalkozás vége a kezdéshez hasonlóan egy megosztó, záró körrel zárul. Itt mindenki kimondhatja azt, amit fontosnak tart, melyre a csoporttagok is rezonálhatnak. Mind a vezetők, mind a tagok kapcsolódhatnak az egyén által elmondottakhoz, vagy egy korábbi közös élmény kapcsán megoszthatnak dolgokat. Ennek célja a program lekerekítése, a közösségben rejlő megtartó erő és a vezetők támogatásának megélése is.
Az alkalom során egyénileg, párban, hármasban vagy csoportosan is mozgunk. A csoportvezetők a különböző gyakorlatok során felajánlanak szempontokat, témákat, figyelmi fókuszpontokat, lehetőségeket, de a résztvevőket arra biztatjuk, hogy önmagukból, saját testi és lelki élményeikből kiindulva mozduljanak. Az instrukció sokféle lehet, például egy testi fókusz (pl gerinc, lélegzet), egy mozgásforma (pl. lassulás, áramló mozgás), egy téma (pl. közelség, kinyílás), egy szimbólum (víz, madár), stb. Használunk testtudatot fejlesztő gyakorlatokat, melyek segítenek, hogy jobban értsük a saját testünket. Gyakran kínálunk fel szabad táncot, ahol mindenki a saját ritmusát és mozdulatait kutathatja egyedül, vagy a többiekhez kapcsolódva, közeledve vagy távolodva. Dolgozunk az érintéssel is, mindig tiszteletben tartva és támogatva a résztvevők egyéni határait ezen a téren is. A csoporttagok közt is kialakul egy érzékenység, figyelem erre, amiért a csoportvezető is sokat tesz.
Az IKT nemcsak tánc-, hanem kifejezés-terápiás módszer is, ami azt jelenti, hogy az önkifejezés más eszközeit is alkalmazzuk, pl. rajzolunk, festünk, agyagozunk, maszkot készítünk, dramatikus helyzeteket használunk, táncszínházi előadást rendezünk, mesét írunk, zenélünk, stb. A hangsúly az alkotás folyamatán és a szubjektív jelentésen van. Előzetes technikai tudás, vagy bármiféle művészi adottság nem szükséges.
A folyamatok, gyakorlatok szervesen egymásra épülnek az egyes alkalmakon belül, és az egész csoportfolyamat során. A különböző művészeti ágakat egymásba fűzzük, például egy mozgás után rajzolunk, majd a rajzról szavakat gyűjtünk, a szavakat autentikus mozgásba visszük, végül a mozgásos élmény alapján verset írunk a szavainkból. Ezzel testünk, érzelmeink és gondolkodásunk is egyaránt teret kap.
A módszer alapvetően nonverbális, ugyanakkor nagyon fontosak a megbeszélő körök, melyek hozzájárulnak az átéltek tudatosításához és megosztásához. A csoport biztonságos és megtartó közeget nyújt, melyben lehetséges az önismeret elmélyítése.
2-4 órás alkalmak, melyek során egy rövid mozgásos és hozzá kapcsolódó rajzos folyamatot lehet kipróbálni. Ezután röviden beszélgetünk az élményekről és válaszolunk az érdeklődők kérdéseire. Elsősorban módszer demonstráció, azoknak ajánljuk, akik szeretnének munkánkról egy kis betekintést kapni.
Egyedi foglalkozások, melyek során egy adott téma feldolgozására kínálunk lehetőséget. Önismereti céllal is látogathatóak. Konferenciákon, egyetemi pszichológiai napokon is részt veszünk. Bemutató alkalmaink célja a módszer kipróbálására személyes lehetőséget adni.
3-7 órás alkalmak, amelyek általános önismereti folyamatot vagy egy konkrétabb téma megdolgozását kínálják. Lehetnek heti, kétheti vagy havi rendszerességű csoportok, amelyek általában zárt formában működnek. Ez azt jelenti, hogy az első időszak után már nem fogadunk újabb érdeklődőket, a csoport együtt marad a folyamat során.
Legközelebbi IKT képzés előfeltételének megfelelő önismereti csoportunkat 2026 tavaszán indítjuk.
2026. március 14. – 2027. novemberig tart.
A csoportalkalmakat havi 1 hétvégén tartjuk.
2025. januártól tervezzük képző csoport indítását.
300 órás, másfél éves folyamat.
A tematika az IKT módszertana, a segítő foglalkozás alapjai és csoportvezetési elméletek, valamint egyéni és páros csoportvezetési gyakorlatok.
A képzés felépítése 12 intenzív alkalom (11 hétvége + 1 tábor), 9 egynapos alkalom, szóbeli vizsga
A jelentkezés feltétele részvétel egy önismereti képzés-sajátélmény csoportban.
Az IKT Egyesület minden évben tavasszal rendezi meg KINT-A-BENT nevű nyílt napját.
Egyéb közösségi programjainkról az Eseménynaptárban tájékozódhatsz.
Az Egyesület jellemzően az Európai Unió Erasmus+ programjának a támogatásával vesz részt külföldi partnerekkel olyan projektekben, melyek elsődleges célja a módszerünk népszerűsítése, fejlesztése és adaptációja. Mivel sokszínű és sokrétű, így jól igazítható különböző életkori célcsoportokhoz (tinik, fiatalok, idősek, felnőttek), különböző élethelyzetekhez (kiégés által veszélyeztetett segítő szakemberek, nyelvi akadályokkal küzdők, menekültek, tanulási nehézségekkel küzdők, stb.) így hatékonyan tudunk ezek mentén más szakemberekkel együtt gondolkodni a módszer mentén. Külföldi felnőtt és fiatal célcsoportokkal is jól tudjuk a módszert alkalmazni, mert a módszer sajátossága miatt kevés szóval, magas szintű nyelvtudás nélkül is tudunk foglalkozásokat, programokat tartani.
A nemzetközi projekteket egy külön team viszi az egyesületen belül, melynek vezetője Zsiday Kriszta.
A projekt célja: A futó projekt ifjúsági munkások szakmai készségeire fókuszál, célja, hogy a fiatalokkal fizikai és érzelmi szempontból egyaránt biztonságos környezetben dolgozzanak.
Célcsoportja: ifjúsági munkások
Megvalósítás ideje: 2022. szeptember 1 – 2025. augusztus 31.
Támogató program: Erasmus+ KA2
Partnerek: 3 nemzetközi partner: Civil Protection Falchi del Salento (Olaszország), Community Development Institute Association (CDI – Észak-macedón Köztársaság) , MOVE to Be You (Ausztria)
A projekt célja: A futó projekt célja, hogy 50 év felettieket hozzásegítsen az értékesen megélt időhöz, az aktív szerepvállaláshoz generációk közötti programok, önkéntesség és képzések által.
Célcsoportja: 50 év felettiek
Megvalósítás ideje: 2020. szeptember 1. – 2023. február 28.
Támogató program: Erasmus+ KA2
Partnerek: 4 nemzetközi partner: FATTORIA PUGLIESE DIFFUSA ASSOCIAZIONE CULTURALE (Olaszország), Asociación Socioeducativa EDUPLUS (Spanyolország), Universidad de Castilla- La Mancha (Spanyolország)
Célcsoportja: Fiatalok és felnőttek, akik érdeklődnek a kulturális történetmesélés iránt.
Megvalósítás ideje: 2018. október 1. – 2021.06.30
Támogató program: Erasmus+ KA2
Partnerek: 4 nemzetközi partner: EURO-NET NETWORK (Olaszország), Comparative Research Network e.V., CRN (Németország), EURO-IDEA (Lengyelország),INTERACTING UK (Egyesült Királyság)
Célcsoportja: Nemverbális eszközökben érdekelt segítő szakemberek, képzők, oktatók, szociális és kulturális szakemberek.
Megvalósítás ideje: 2017. szeptember 1. – 2020. augusztus 31.
Támogató program: Erasmus+ KA2
Partnerek: 7 nemzetközi partner: Border Crossings (Egyesült Királyság), EURO-NET NETWORK (Olaszország), Comparative Research Network e.V., CRN (Németország), Stowarzyszenie Dla Ziemi (Lengyelország), Association des Égyptiens au Luxembourg (Luxemburg), Network African Rural and Urban Development (Németország)
A projekt célja: Egyesületünk részt vett 2017. december 4-9. között Lipcsében egy egyhetes partnerségépítő, tapasztalat megosztó szemináriumon a Theater Vision, lipcsei székhelyű szervezet által beadott pályázat meghívására.A partnerségépítő szeminárium során gyakorlati módon osztottuk meg tapasztalatainkat és jó gyakorlatainkat rövid demo műhelyek keretében és kerekasztal megbeszélések során. Főként a művészeti módszereknek a fiatalok szolidaritásának és aktív állampolgári kompetenciáinak fejlesztésére szolgáló eszközökre fókuszáltunk. Olyan témákat jártunk körbe mint
– a művészet elveinek és módszertanának megértése az ifjúsági munkában,
– a KA2 projekt koncepciójának megvitatása (mint az ifjúsági munka eszköze a szolidaritás és a hátrányos helyzetű csoportok megerősítése érdekében)
– az együttműködés módjainak feltárása és a módszerek körüli erős európai minőségi munka fejlesztése,
– partnerségek és együttműködés kiépítése további projektekhez 2017–2019-ben;
– egy stratégiai, európai szintű együttműködési partnerségi projekt alapjai a megközelítések ötvözése mentén.
Célcsoportja: Művészeti módszereket használó szervezetek
Megvalósítás ideje: 2017.09.01 – 2017.12.31.
Támogató program: Erasmus+ KA1
Partnerek:4 nemzetközi partner: Theater Vision e.V. (Németország), Clowndestino (Olaszország), Qualitimpact (Magyarország), Synergy Romania (Románia)
Célcsoportja: Különböző művészeti, kifejezést támogató eszközöket használó, vagy arra nyitott segítő szakemberek és őket oktató szervezetek.
Megvalósítás ideje: 2014. szeptember 1. – 2016. augusztus 31.
Támogató program: Erasmus+ KA2
Partnerek: Egyesületünk volt a főpályázó, projekt gazda. nemzetközi partner: Association on Refugees and Migrants, ARM-BG (Bulgária), Theater Vision e.V. (Németország), Comparative Research Network e.V., CRN (Németország), EURO-NET NETWORK (Olaszország), Społeczna Akademia Nauk, SAN (Lengyelország)
A projekt célja: Műhelyünk fő célja az volt, hogy elősegítsük a résztvevők sikeresebb szülővé válását a gyermekek fejlődésének követésével és a játék fejlődésének útján. A 8 napos program során a résztvevők átélhették a gyermekkor legfontosabb állomásait, a csecsemőkortól kezdve a kisgyermekkoron át a tinédzser évekig – egy sor játékkal, kreatív művészeti tevékenységgel és tapasztalatok megosztásával.
Célcsoportja: Felnőttek, szülők
Megvalósítás ideje: 2013.06.30 – 2013.07.07
Támogató program: Grundtvig felnőtt tanulói műhely
Partnerek:A Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesülettel (MMTE) közösen megvalósított
A projekt célja: Műhelyünk célja az volt, hogy segítsük a résztvevőket (sokan fiatalokkal dolgoznak, segítő szakemberek, vállalkozók), hogy megtalálják az utat belső hiteles lényükhöz, és megtalálják a számukra legmegfelelőbb kifejezési és tanulási módokat. Ennek a folyamatnak a megkönnyítésére a szabad, kifejező mozgást és táncot, valamint a multimodális expresszív művészetterápia eszközeit használtuk humanisztikus, elfogadó, megtartó környezet és folyamatorientált megközelítés keretében.
Célcsoportja: Felnőttek, segítő foglalkozásúak
Megvalósítás ideje: 2012.06.30 – 2012.07.08
Támogató program: Grundtvig felnőtt tanulói műhely
Partnerek: –
Havonta egyszer tájékoztatunk az aktuális programokról.