A képzés több szakasz teljesítésével végezhető el:
Önismereti képzés-sajátélmény szakasz (1,5 év)
A módszer elsajátításának első fontos eleme saját tapasztalat szerzése, amely egyben a képzés megalapozása is. Fontos az önismeret elmélyítése, hiszen önmagunkkal is tisztában kell lennünk ahhoz, hogy másoknak tudjunk segíteni. De abból a szempontból is alapozás, hogy a folyamat során a képzők arra törekednek, hogy lehetőség szerint az összes művészeti eszközt és folyamattípust bemutassák, amelyek a módszerünkben használatosak. Így a képződők megtapasztalják az IKT eszközök hatását, megismerik azokat a tudatállapotokat, amelyek a mozgásos munkamódot kísérik és megtanulnak egy közös nyelvet beszélni.
Keretei: 250 órás (60 perces órában számolva), egy alkalom legalább 6 órás. Legalább egy IKT képző csoportvezető tartja. (részletesebb leírást a Képzési rend tartalmaz)
Fontos eleme a 9 alkalomból álló “Biográfiai év”, melynek során feldolgozza a csoport az élet nagy fordulópontjait, végigkövetve a fejlődés folyamatát a születéstől kezdve. Témáink: születés, koragyermekkor, kisgyermekkor, család, egészség, serdülőkor, párkapcsolat, hivatás, búcsú.
IKT módszerspecifikus képzési szakasz (1,5 év)
A képzés szervesen épít a sajátélmény szakasz tapasztalataira, ezekre visszautal, és módszertani magyarázatokat ad. Az elméleti oktatás során a segítő foglalkozás alapjait és kompetencia határait, a csoportdinamika szemléletét és az IKT módszer specifikus tudásanyagát lehet elsajátítani. Ez szakirodalom olvasásból és közös feldolgozásból áll, melynek része esetmegbeszélések, kiscsoportos munkák, előadások.
A képzés legelső pontjától hangsúlyos a gyakorlati oktatás, a résztvevők egyéni és páros csoportvezetéseket terveznek és valósítanak meg. Ezeket a vezetéseket a csoport megbeszéli módszertani szempontból és visszajelzéseket ad a gyakorlóvezetőknek.
A képzési szakasz keretei: 330 órás (45 perces órában számolva), mintegy másfél éves, 11 hétvégéből, 7 egynapos alkalomból, egy nyári táborból és egy elméleti szóbeli vizsgából áll. A sikeres elméleti és gyakorlati vizsga teljesítése után a integrált kifejezés- és táncterápiás csoportvezető jelölt címmel elkezdhető a módszerrel való munka.
Lezáró szakasz
A képzési szakasz sikeres teljesítése után az IKT csoportvezető jelöltek egy 10 alkalmas csoportfolyamatot vezetnek szoros szupervízió mellett, melynek során támogatást kapnak abban, hogy a saját szakterületükön elkezdhessék és sikeresen folytathassák az IKT módszer használatát. A folyamat tapasztalataiból záródolgozatot írnak, melyhez konzulens segítségét vehetik igénybe és melyet a záróvizsga során védenek meg. Ennek a szakasznak célja a tanultak elmélyítése, a reflektív munkamód begyakorlása.
A csoportvezető cím megszerzéséhez szükséges 50 óra egyéni terápiás folyamat megléte, mely bármely egyéni módszerben megszerezhető.