Az IKT módszerről
Ismerd meg a módszerünket, hogy megtudd, miben lehet a segítségedre!
Ismerd meg a módszerünket, hogy megtudd, miben lehet a segítségedre!
Ismerd meg a módszerünket, hogy megtudd, miben lehet a segítségedre!
Rövid (2-4 órás) csoportalkalmak, melyek feltöltődést kínálnak, kapcsolatba kerülhetsz másokkal, szabadon mozoghatsz vagy alkothatsz. Felfrissülhetsz, szerezhetsz magadnak egy kellemes napot és kipróbálhatod a módszert. Új érdeklődők és régi tagok egyaránt találkozhatnak itt, főként mozgásos és közösségi programokon.
Jellemzően egy előre jelzett témát járhatsz körbe a csoport többi tagjával közösen néhány alkalmon keresztül (1-10 alkalom, 4-7 óra). A módszer által kínált mozgásos és alkotó folyamatokat követően beszélünk az élményekről. Igyekszünk megérteni, hogy mit jelent neked egy-egy mozdulat, mi történt egy közös táncban, milyen érzéseket kelt benned egy elkészült alkotás.
Mindenki kerülhet olyan élethelyzetbe, amikor jól jöhet a segítség, hogy rálásson nehézségeire és keresse a továbbmozdulás lehetőségeit. Erre érdemes hosszabb időt szánni, hiszen személyiségünk is évek alatt alakult, időre van szükségünk a változásokhoz is. Indítunk ilyen céllal 1-2 éves csoportokat, illetve pszichológus, pszichoterapeuta tagjaink egyéni terápiákat is tartanak. Az egyéni terápia hossza függ az igényeidtől, 10 alkalmastól akár a több éves folyamat is lehetséges. Hogy neked, melyik lehet az adott helyzetben a megfelelő, azt egy személyes beszélgetés során át tudjuk tekinteni.
Képzésünk felkészít az IKT módszerével dolgozó csoportfoglalkozások tartására. A segítő szakmák bármely területén is dolgozzál, hasznos készségeket sajátíthatsz el ezen a képzésen. Megtanulhatod a módszer alapjait és gyakorlatot szerezhetsz a csoportvezetés terén is. A képzés elkezdésének előfeltétele, hogy részt vegyél egy másfél éves sajátélmény csoporton, melyet egyesületünk évente indít. A képzés nem akkreditált a pszichoterápiás módszerek között, a lezáráskor tanúsítványt adunk a sikeres IKT csoportvezető cím megszerzéséről.
Főként szakmai célcsoportoknak (segítő szakemberek, pedagógusok, képzők, ifjúsági szakemberek, pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek, stb.) szoktunk olyan eseményeket, fórumokat tartani, vagy szakmai eseményeken, konferenciákon részt venni, ahol megismerhetőek módszerünk adaptációs lehetőségei, főbb vezérmotívumai. Ezek jellemzően néhány órás személyes vagy online alkalmak.
Az IKT módszerspecifikus képzés 1997 óta létezik Magyarországon. Felkészít a mozgással és művészeti eszközök társításával történő segítő munkára. A képzés során megismerkedsz:
A képzés elvégzése és sikeres záróvizsga után IKT módszerrel dolgozó csoportvezető leszel.
Felhasználási területei például különböző életkorú résztvevők számára tartott élményközpontú workshopok, műhelyek csoportjai, önismereti csoportok, iskolai csoportok, szervezetfejlesztés, terápiás csoportok lehetnek. Nem tartozik a Pszichoterápiás Tanács által akkreditált módszerek közé, de széles körben ismert és szakmailag elfogadott megközelítés.
Minden IKT csoportvezető a saját szakmai kompetenciáinak figyelembevételével alkalmazhatja.
Tagjaink sikerrel használják a módszert többek közt iskolai keretek között tanárként, fiatalokkal és fiatalokkal dolgozó szakemberekkel képzőként, állami gondozásban lévő gyerekekkel, hajléktalan ellátásban lévő felnőttekkel, céges tréningeken, vagy idősek otthonában. Ezen területeken nem terápiás céllal, hanem önismereti vagy élményszerzési céllal bizonyítottan jól használható a módszer, és ennek megfelelő végzettséggel a képzés után használható.
Pszichoterápiás céllal megfelelő kiegészítő képzettség megléte esetében alkalmazható.
Jól társítható minden élményalapú módszerrel, de önmagában is egy kerek, egységes módszertannal rendelkezik, a mentális egészség megőrzésére és visszaállítására sikerrel alkalmazható. Különösen ajánlott olyan keretek között, ahol a testi élmény, a kreatív önkifejezés használata javasolt vagy a verbális kifejezés valamiért akadályozott.
év
óra
év
óra
A képzés több szakasz teljesítésével végezhető el:
Önismereti képzés-sajátélmény szakasz (1,5 év)
A módszer elsajátításának első fontos eleme saját tapasztalat szerzése, amely egyben a képzés megalapozása is. Fontos az önismeret elmélyítése, hiszen önmagunkkal is tisztában kell lennünk ahhoz, hogy másoknak tudjunk segíteni. De abból a szempontból is alapozás, hogy a folyamat során a képzők arra törekednek, hogy lehetőség szerint az összes művészeti eszközt és folyamattípust bemutassák, amelyek a módszerünkben használatosak. Így a képződők megtapasztalják az IKT eszközök hatását, megismerik azokat a tudatállapotokat, amelyek a mozgásos munkamódot kísérik és megtanulnak egy közös nyelvet beszélni.
Keretei: 250 órás (60 perces órában számolva), egy alkalom legalább 6 órás. Legalább egy IKT képző csoportvezető tartja. (részletesebb leírást a Képzési rend tartalmaz)
Fontos eleme a 9 alkalomból álló “Biográfiai év”, melynek során feldolgozza a csoport az élet nagy fordulópontjait, végigkövetve a fejlődés folyamatát a születéstől kezdve. Témáink: születés, koragyermekkor, kisgyermekkor, család, egészség, serdülőkor, párkapcsolat, hivatás, búcsú.
IKT módszerspecifikus képzési szakasz (1,5 év)
A képzés szervesen épít a sajátélmény szakasz tapasztalataira, ezekre visszautal, és módszertani magyarázatokat ad. Az elméleti oktatás során a segítő foglalkozás alapjait és kompetencia határait, a csoportdinamika szemléletét és az IKT módszer specifikus tudásanyagát lehet elsajátítani. Ez szakirodalom olvasásból és közös feldolgozásból áll, melynek része esetmegbeszélések, kiscsoportos munkák, előadások.
A képzés legelső pontjától hangsúlyos a gyakorlati oktatás, a résztvevők egyéni és páros csoportvezetéseket terveznek és valósítanak meg. Ezeket a vezetéseket a csoport megbeszéli módszertani szempontból és visszajelzéseket ad a gyakorlóvezetőknek.
A képzési szakasz keretei: 330 órás (45 perces órában számolva), mintegy másfél éves, 11 hétvégéből, 7 egynapos alkalomból, egy nyári táborból és egy elméleti szóbeli vizsgából áll. A sikeres elméleti és gyakorlati vizsga teljesítése után a integrált kifejezés- és táncterápiás csoportvezető jelölt címmel elkezdhető a módszerrel való munka.
Lezáró szakasz
A képzési szakasz sikeres teljesítése után az IKT csoportvezető jelöltek egy 10 alkalmas csoportfolyamatot vezetnek szoros szupervízió mellett, melynek során támogatást kapnak abban, hogy a saját szakterületükön elkezdhessék és sikeresen folytathassák az IKT módszer használatát. A folyamat tapasztalataiból záródolgozatot írnak, melyhez konzulens segítségét vehetik igénybe és melyet a záróvizsga során védenek meg. Ennek a szakasznak célja a tanultak elmélyítése, a reflektív munkamód begyakorlása.
A csoportvezető cím megszerzéséhez szükséges 50 óra egyéni terápiás folyamat megléte, mely bármely egyéni módszerben megszerezhető.
A módszert eddig nagyjából 100 ember sajátította el. Közülük sokan beépítik eredeti tevékenységi körükbe a módszertant, a szemléletet, az eszközöket.
A képzők olyan csoportvezetők, akik már az elindulástól részt vettek a magyarországi adaptációban és azóta is formálják, korszerűsítik a módszert. Az egyesületben az általuk alkotott Kiképzők Tanácsa felel a képzés színvonaláért, tananyagaiért és kereteiért.
A több ezer óra csoportvezetői gyakorlaton kívül 20 éves oktatási tapasztalat áll rendelkezésre, mely garantálja, hogy a kifejezés- és táncterápia magas szinten elsajátítható egyesületünkben.
A csoportvezetéshez elengedhetetlen szupervíziós támogatást is a módszertani képzők szolgáltatják.
Csoportvezetők és jelöltek alkotják az egyesület szakmai közösségét. Jogosultságot szereztek arra, hogy a módszert munkájuk során alkalmazzák. A módszer oktatásában módszertani képzővel közösen vesznek részt.